Сьогодні відзначать 75-у річницю трагедії Бабиного Яру

У 2016 році Україна та світ вшановують 75-ті роковини трагедії у київському Бабиному Яру — масове вбивство євреїв. Це місце закарбувалося в історії як символ Голокосту: у вересні 1941 року тут розпочалися масові розстріли, що забрали понад 100 тисяч життів.

29 вересня 1941 року в окупованому нацистами Києві в Бабиному Яру почались масові розстріли мирного населення міста - за два дні було вбито 33 771 тисячі євреїв. До 1943 року Бабин Яр став місцем розстрілу до 200 000 чоловік.

Німецька армія окупувала Київ 19 вересня і з наступного дня спеціальні підрозділи СС почали підготовку виконання наказу Гітлера про знищення усіх євреїв і радянських офіційних осіб. Перший розстріл відбувся 27 вересня — були знищені 752 пацієнта психіатричної лікарні ім. Івана Павлова, яка знаходилась поблизу Бабиного Яру. Цього ж дня німецьким комендантом міста було видано наказ усім євреям разом з речами з'явитись 29 вересня з документами і цінними речами в збірний пункт біля Бабиного Яру для евакуації.

29 вересня на вулицях Києва з’явилися оголошення російською та українською мовами про те, що усі євреї мають з’явитися із речами та документами на перетині вулиць Мельника-Доктерівської. Усім, хто проігнорує наказ загрожував розстріл. Усім, хто буде мародерствувати в залишених помешканнях євреїв, — також.

Оголошення про збір людей біля Бабиного Яру // uk.wikipedia.org

Оголошення про збір людей біля Бабиного Яру

Авторські права: uk.wikipedia.org

Зранку 29 вересня понад 30 тисяч євреїв прибули на північну околицю Києва невеликими групами. Їх розстрілювали по 30-40 чоловік і скидали в рів. Після того як він наповнювався 2-3 рядами тіл, мертвих присипали землею. За два дні у Бабиному Яру зондеркомандою 4а під командуванням штандартенфюрера Пауля Блобеля і за підтримки двох підрозділів полку поліції «Південь» було розстріляно 33 771 чоловік. Наступні розстріли євреїв відбулись 1, 2, 8 і 11 жовтня 1941 року.

Протягом 1941-43 років у Бабиному Яру було розстріляно 621 члена Організації українських націоналістів, 100 матросів Дніпровського загону Пінської воєнної флотилії, знищено 5 циганських таборів. За оцінками, за три роки у Бабиному Яру було розстріляно від 70 000 до 200 000 чоловік. Крім того, у Сирецькому концтаборі, де утримувались колишні комуністичні активісти, підпильники і військовополонені, за роки війни загинуло більше 25 тисяч осіб. Коли почався відступ німецької армії з території СРСР, нацисти намагались сховати сліди злочинів - їм вдалось ексгумувати частину тіл і спалити їх, але залишились численні свідки і криміналістичні докази розстрілів мирного населення Києва.

У повоєнний час пройшли судові процеси над винуватцями розстрілів у Бабиному Яру. Начальник айнзацгруппи Пауль Блобель був засуджений до страти, генерал-майор Курт Еберхард, який віддав наказ про розстріл, помер, не дочекавшись вироку; генеральний комісар Києва Гельмут Квітцрау до відповідальності не притягувався і помер в 1999 році.

Про страшні події, які відбувалися тоді в Києві написана велика кількість книг, мемуарів. В кінематографі Бабин Яр також зобразили як українські, так і німецькі та американські режисери. У Бабиному яру та поблизу нього встановлено 25 пам’ятників. Також створено Національний історико-меморіальний заповідник «Бабин Яр».

В Мирогощанському аграрному коледжі також згадали про страшну трагедію. 28 вересня 2016 року викладачем соціально-економічних дисциплін Самчук Л.Ю. було проведено виховну годину на тему: «Трагедія Бабиного Яру».